gibrexboty.cz

CO JE RÁMOVÁ OBUV

Rámová obuv nebo také Goodyear Welt

Nejsložitější a tím pádem nejkvalitnější konstrukce obuvi

Tuto metodu v roce 1869 vymyslel Charles Goodyear. Podstatou je rám z kůže tvaru T o velikosti 12mm. který je prošit nejdříve ke svršku celé boty a na pomocné žebro a pak zvenku pevným stehem na mezipodešev na, kterou je následně nalepena podešev. Která se dá kdykoli renovovat. A proto životnost těchto bot při správné péči a případné renovaci dosahuje několika násobně větší životnost. Je možnost prošít i podešev tzv. Blake konstrukce. Tato je pak problémová při deštivém počasí.

A pozor! nepleťte si boty rámové s rámečkovýma, mnoho značek kvůli zlevnění výroby rámeček pouze nalepí a tak se bota jen jako rámová tváří. Ovšem po zásahu vodou se rámeček odlepí a nebo také po sezoně od namáhání a tak je bota na vyhození. Vtipné mnohdy je že cena značkových bot s nalepeným rámečkem je srovnatelná jak s pravým goodyear welt.

Mnoho dalšího se dozvíte na Youtube či v různých článcích, které mají jedno společné a to že oslavují tuto konstrukci.

Pozor neplést si s obuví, která jen imituje rámovou obuv, kterým já říkám rámečková...

Rám je jen nalepený na bok svršku a na podešev a takto vyrobené boty se za krátkou dobu rozlepí. A v horším případě je imitace rámečku součástí podešve a šev se jen nabarví aby se tvářil jako pravý.

Ostatní konstrukce pro představu

Lepená obuv je nejčastěji používaná konstrukce, je velmi jednoduchá na výrobní procesy, ale její životnost je malá. Především u kožené společenské obuvi.

Flexiblová obuv je taková zjednodušená forma rámové obuvi hlavní problém této konstrukce je že ohyb ke švu se časem začne narovnávat a tak vznikne nevzhledný hrnec a následné vytrhávání kůže od švu.

SOUHLASÍM ŽE RÁMOVÁ OBUV MÁ SMYSL A CHCI INVESTOVAT